Srebro – podstawowe informacje o tym cennym kruszcuSrebro (Ag- łac. argentum), to oprócz złota najpopularniejszy znany nam metal szlachetny używany w jubilerstwie do wyrobu różnego rodzaju biżuterii. Jest srebrzystobiałym metalem o największej przewodności termicznej i elektrycznej.
Historia srebraUważa się, że srebro zostało odkryte ok. 5 tysięcy lat przed naszą erą. Pierwsze srebrne przedmioty znalezione w trakcie wykopalisk archeologicznych datowane są na ok. 4 tysiące lat p.n.e., a jako środek płatniczy stosowano je w starożytnym Egipcie już 800 lat p.n.e. W antycznej Grecji i Rzymie srebrne monety były już powszechnym środkiem płatniczym. Następnie przez tysiąclecia używano je jako waluty, a także do wyrobu biżuterii, srebrnych naczyń i sztućców, a nawet elementów zbroi rycerskich.
Obecnie srebro nie pełni już roli środka płatniczego, ale nadal cieszy się zainteresowaniem inwestorów, którzy bardzo chętnie kupują zarówno sztabki jak i stare zabytkowe monety ( według raportu World Silver Survey 2020 prawie 19% wydobytego kruszcu służy jako surowiec inwestycyjny). Srebrna biżuteria również nie przestaje cieszyć się popularnością, zarówno ze względu na cenę jak i walory estetyczne preferowane przez wiele kobiet i mężczyzn na całym świecie (aż 20% pozyskiwanego srebra wykorzystuje się do wyrobu biżuterii, gdzie bardzo chętnie łączy się je z drogimi kamieniami lub w wersji bardziej ekonomicznej z cyrkoniami). Jednak we współczesnej gospodarce najbardziej istotne jest wykorzystanie srebra w przemyśle ( ponad połowa rocznego wydobycia tego kruszcu wykorzystywana jest do celów przemysłowych).
Kolczyki wykonane ze srebra rodowanego o próbie 0,925. Kształtem przewodnim są tutaj koła, dodatkowo zdobione cyrkoniami. Zapinane na sztyft. Biżuteria pochodzi z kolekcji Spell. Kolczyki cechuje elegancka forma i staranność wykonania.
Czym jest rodowanie srebra?Rodowanie jest czynnością polegającą na pokrywaniu srebra cienką warstwo rodu.
Rodowane elementy biżuterii zyskują jasnosrebrzysty lub wpadający w śnieżną biel kolor, dzięki czemu ozdoby stają się odporne na czernienie. Proces ten wydobywa również z biżuterii piękny połysk.
Występowanie srebraSrebro występuje w przyrodzie w postaci rodzimej, a także w rudach. Głównymi źródłami srebra są rudy miedzi, miedzi z niklem, złota, ołowiu i ołowiu z cynkiem, wydobywane w Meksyku, Peru, Polsce, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Największymi producentami srebra na świecie są Meksyk, Peru i Chiny. Natomiast największym producentem srebra w Europie jest Polska, dzięki dolnośląskim złożom miedzi i srebra eksploatowanym przez KGHM Polska Miedź.
Kolczyki o ciekawym kształcie trójkątów wykonane z najwyższej jakości srebra w próbie 0,925. Zapinane na sztyft. Elegancka forma zarówno do wieczorowej kreacji, jak i do stylizacji na co dzień. Posiadają zdobienie cyrkoniami.
Najważniejsze cechy srebraSrebro jest bardzo ciągliwym i kowalnym metalem z lśniącym połyskiem, dającym się łatwo polerować. Posiada największą przewodność cieplną i elektryczną. Ma najjaśniejszą barwę i największy współczynnik odbicia światła wśród metali. Srebro posiada także najmniejszą rezystancję kontaktową spośród wszystkich metali. Nie reaguje z czystym powietrzem i wodą, ale matowieje w zetknięciu z ozonem, siarkowodorem i powietrzem zanieczyszczonym związkami siarki.
Zastosowanie srebraSrebro znajduje zastosowanie głownie jako metal szlachetny do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców, medali, instrumentów muzycznych wysokiej klasy np. fletów. W przemyśle srebra używa się do produkcji sprzętu elektrycznego (przewodniki, przełączniki, styki i bezpieczniki) i elektronicznego (ciężko znaleźć sprzęt elektroniczny pozbawiony srebrnych elementów). Srebro ułatwia również łączenie materiałów, dając gładkie, szczelne i odporne na korozje połączenia. Srebrne stopy lutownicze są powszechnie stosowane np. w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz w sektorach motoryzacyjnym, lotniczym czy energii elektrycznej (np. przy produkcji ogniw fotowoltaicznych z uwagi na niskie wartości prądu i minimalizowanie strat wynikających z przekształcenia energii światła w energię elektryczną). Srebro wykorzystuje się też na szeroką skalę w fotografii – w postaci związków azotanu srebra i halogenków oraz do produkcji luster. Znane jest również zastosowanie srebra przy produkcji odzieży (zapobiega powstawaniu przykrego zapachu) oraz w medycynie (jako środek dezynfekujący i odkażający oraz do pokrywania nim narzędzi chirurgicznych). W obu przypadkach srebro jest naturalnym środkiem bakterio-, wiruso- i grzybobójczym (obniża ryzyko infekcji bakteryjnej, wirusowej i grzybiczej), dodatkowo jest nieszkodliwe dla skóry (alergia na srebro należy do rzadkości i tak naprawdę najczęściej mamy do czynienia z reakcją alergiczną wywołaną przez domieszki metali, które składają się na stop srebra w celu utwardzenia go).