Blog,  Wiedza o biżuterii

Jakie zasady przestrzegać przy dbaniu o biżuterię?

Jakich błędów nie popełniać w postępowaniu z biżuterią?

Każda kobieta ma mniejszą lub większą kolekcję biżuterii. Nawet jeśli nie nosi biżuterii codziennie, na pewno kiedyś dostała ją w prezencie. Może ma biżuterię przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a może chciałaby kiedyś przekazać ją następcom. Niezależnie od rodzaju biżuterii jaką posiada się, należy o nią odpowiednio dbać, aby cieszyć się jej pięknym wyglądem. 

Uniwersalne zasady dbania o biżuterię, dzięki czemu będzie ona w najlepszym możliwym stanie przez długi czas: 

Przechowywanie biżuterii

Aby uniknąć rysowania się biżuterii, transportuj ją osobno w materiałowych woreczkach lub zawiniętą w miękkie kawałki materiałów. Nie wrzucaj biżuterii luzem do torebki czy plecaka, aby nie narazić na wyginanie, rysowanie i inne uszkodzenia mechaniczne, dodatkowo ryzykujesz zgubienie się jednego kolczyka od pary lub poplątanie się łańcuszka lub bransoletki. Nie trzymaj biżuterii w wilgotnych miejscach np. łazienka, gdyż wysoka wilgotność oraz opary detergentów mogą mieć ujemny wpływ. Najlepiej jest przechowywać biżuterię w suchych pomieszczeniach np. sypialnia, w zamkniętych szkatułkach, aby uniknąć negatywnego wpływu światła. 

Ubieranie i zdejmowanie biżuterii

Wiele substancji chemicznych może osłabiać blask i zmianę kolorów biżuterii, powodować czernienie, rdzewienie, pękanie. Aby uniknąć tych zmian, nakładaj biżuterię na czystą skórę, dodatkowo unikaj pryskania lakierem do włosów czy perfumami, chcąc użyć kremu lub balsamu najpierw zdejmij pierścionki i bransoletki. Biżuterię powinno zakładać się na samym końcu ubierania, zmniejszając szansę zahaczenia o ubranie, uniknąć zerwania lub zaplątania. Ściąganie biżuterii powinno być codziennym rytuałem. 

Zdejmować biżuterię na noc

Biżuteria jest ozdobą do ciała i uzupełnieniem tego co mamy na sobie. Nocą pięknie wyglądamy bez żadnych dodatków, nie są potrzebne, szczególnie, że mogą mieć znaczący wpływ na zniszczenie ulubionej biżuterii, ale również na poważne problemy zdrowotne. Bezpośredni kontakt biżuterii ze skórą sprawia, że wchodzi ona w reakcję z płynami, które wydziela skóra, przez co może czernieć. Wieczorową porą lubi się postawić na piękny zapach ulubionych perfum, a alkohol i chemia nie idą w parzę z biżuterią. 

Jak nie nosić biżuterii srebrnej? (najczęściej popełniane błędy)

Srebro to jeden z najpopularniejszych kruszców, który podoba się praktycznie wszystkim. Oprócz walorów estetycznych, ma również właściwości odkażające, zabija zarazki i nie dopuszcza do rozwoju grzybów i pleśni, ma także znakomite właściwości bakteriobójcze. Oto najczęściej popełniane błędy przy korzystaniu z biżuterii srebrnej:

Prace domowe w biżuterii srebrnej – lepiej ściągać biżuterię przed wykonywaniem porządków domowych ew. można założyć gumowe rękawiczki. Działania detergentów, środków czystości i wybielaczy może znacząco wpłynąć na wygląd biżuterii.

Uprawianie sportu w biżuterii – dla własnego zdrowia i komfortu lepiej unikać noszenia biżuterii podczas aktywności fizycznej. Pot źle wpływa na srebro. Ponadto należy pamiętać wybierając się na basen, że chlor również źle wpływa na nasze ozdoby, nie należy zakładać pierścionków ani dopasowanych bransoletek, po treningu dużo trudniej będzie ściągnąć biżuterię, czasem może być to niemożliwe. Bardzo często podczas uprawiania sportu ciało narażone jest na zwiększenie swojej objętości (np. palce). 

Nierozważne stosowanie perfum – każdy lubi pięknie pachnieć, najczęściej spryskujemy dekolt, szyję, za uszami, nadgarstki – alkohol zawarty w perfumach ma bardzo zły wpływ na powierzchnię biżuterii.  Najpierw używamy perfum, odczekajmy, aż odparuje, później zakładamy biżuterię.

Srebro i złoto, czy można je łączyć? – obecnie nawet bardzo modne jest mieszanie tych dwóch typów biżuterii. Jednak o ile możemy sobie pozwolić na połączenie srebra ze złotem, nie należy mieszać stylów biżuterii. Warto postawić na umiar i wyczucie stylu, a uzyskany efekt będzie zadowalający. 

Spanie w biżuterii srebrnej – istotne jest, aby biżuterię srebrną zdejmować przed snem, dzięki czemu znacznie wydłuży się jej żywotność. 

Jak dbać o biżuterię ze złota? 

Złoto najłatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym. Odkładać więc należy złotą biżuterię z dala od materiałów, które mogą ją porysować. Ściągać do wykonywania prac domowych, gdyż detergenty, szczególnie z chlorem mogą pozbawić ją blasku. Unikać kontaktów ze środkami chemicznymi. 

Jak dbać o biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad pielęgnacji kamieni szlachetnych, gdyż są one niezwykle wymagające. Rubiny, kwarce, ametysty i agaty warto trzymać z daleka od światła słonecznego, turkus źle reaguje na jakiekolwiek światło. Kamienie najczęściej reagują na nadmierną wilgoć, mogą nawet pękać od znacznych zmian temperatury. Wiele kamieni łatwo jest zarysować, dlatego zaleca się trzymanie się ich w miękkim materiale, oddzielnie od siebie. 

Niezależnie od rodzaju biżuterii należy o nią odpowiednio dbać, aby cieszyć się jej pięknym wyglądem. Dzięki temu będzie ona w jak najlepszym stanie przed długi czas. Dbanie o biżuterię wymaga systematyczności. Na wszystkich rodzajach biżuterii wykonanych z metali, także szlachetnych, z czasem pojawiają się zabrudzenia, gdyż mają kontakt ze skórą, a więc z naturalnie wytwarzanym przez nią potem, tłuszczem i zawartymi w nim substancjami chemicznymi, w tym z solą. Mają również wpływ kosmetyki, gdyż mają z nią kontakt (kremy, dezodoranty, perfumy). Podobnie biżuteria leżąca na półce – również będzie ciemniała, ponieważ na powierzchni metalu zachodzą procesy chemiczne. Oprócz regularnego czyszczenia, można również spowolnić procesy utleniania się powierzchni. Należy dbać, aby nie noszona biżuteria była odpowiednio przechowywana w szkatułce lub pudełeczku owinięta w miękką tkaninę lub chusteczkę higieniczną.

Biżuteria dłużej zachowa czystą, błyszczącą powierzchnię, jeśli będzie się o nią dbać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *