Blog,  Wiedza o biżuterii

Wszystkie rodzaje zapięć kolczyków – pełny przewodnik

Kolczyki – rodzaje zapięć

Kolczyki są bardzo popularnym elementem biżuterii, który posiada wiele różnych rodzajów zapięć. Każda miłośniczka tego typu ozdób na pewno ma w swojej kolekcji kilka par. Jednak to właśnie rodzaj zapięcia decyduje o funkcjonalności kolczyków. Warto więc poznać różne typy zapięć i zrozumieć ich cechy charakterystyczne. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tym fascynującym detalom biżuterii.

Zakładanie kolczyka na sztyfcie

Zacznijmy od najpopularniejszego rodzaju zapięcia, czyli sztyftów. Te cienkie druciki przekładane są przez dziurkę w uchu, a następnie zabezpieczane małą zatyczką, zwana motylkiem lub barankiem. Zatyczki mogą być wykonane z tego samego materiału co ozdoba, lub z przeźroczystego tworzywa sztucznego, co sprawia, że są praktycznie niewidoczne. Wśród sztyftów dostępne są różnorodne wzory, takie jak kwiatki, gwiazdki czy serduszka, co sprawia że są one często wybieranym wyborem przez kobiety. Sztyfty zapewniają wygodę noszenia oraz bezpieczeństwo. Są praktycznie bezpieczne, a ryzyko wypadnięcia zatyczki i wypchnięcia kolczyka z ucha jest minimalne. Dlatego też są doskonałym wyborem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, jako pierwsze kolczyki.

Zamknięcie w kolczykach krążkach

Duże, okrągłe kolczyki powróciły do łask już jakiś czas temu. Były one bardzo popularne w latach 90. i na początku lat 2000., a teraz znów cieszą się dużym zainteresowaniem. Kolczyki tego typu wymagają specjalnego zapięcia, które zapewni im stabilność i wygodę noszenia. Istnieje wiele różnych rodzajów zapięć stosowanych w kolczykach w kształcie kółka. Czasami kolczyk ma cienki pręcik, który należy przewlec przez dziurkę w uchu i wsunąć w grubszą rurkę. Inny rodzaj zapięcia to sztyft zaciskowy z charakterystycznymi widełkami, które trzymają ozdobę na miejscu. W niektórych modelach można spotkać bardziej kreatywne zapięcie, gdzie część kolczyka delikatnie odgina się, a po założeniu na ucho blokuje w przeciwległej połowie obręczy.

Klipsy — biżuteria bez konieczności przekłuwania skóry

Kolczyki z zapięciem w formie bigla – otwarte i zamknięte bigle

Zapięcie bigiel do długich, wiszących kolczyków przypomina delikatnie wygięty haczyk lub łuk. Istnieją bigle otwarte i zamknięte. W przypadku bigli otwartych wystarczy przeciągnąć zapięcie przez dziurkę i nałożyć małą zatyczkę na drucik, aby dodatkowo zabezpieczyć ozdobę. Bigiel zamknięty wyglądem nie różni się zbytnio od otwartego, ale posiada niewielki haczyk na sprężynce, przez który można przełożyć drucik. Dzięki temu zapięcie zapewnia, że kolczyk nie rozepnie się i nie wypadnie podczas noszenia.

Kolczyki przekłuwające ucho

Jeśli preferujesz długie i cienkie kolczyki w formie ozdobnego łańcuszka, na pewno natknęłaś się na ten rodzaj zapięcia. Kolczyk przekłada się przez dziurkę w uchu do pożądanej długości. Tego rodzaju biżuteria pewnie trzyma się w uchu i prezentuje się bardzo efektownie. Korzyścią kolczyków przekładanych jest możliwość regulacji ich długości w wielu modelach, w zależności od tego, jaką część kolczyka przekręcisz przez dziurkę. Często łańcuszek jest ozdobiony jakimś elementem dekoracyjnym, co dodaje dodatkowego uroku tej biżuterii.

Zapięcie francuskie — jedno z najpopularniejszych w biżuterii

Zapięcie francuskie, nazywane również „French lock”, to inny powszechnie stosowany rodzaj zapięcia w kolczykach. Jest to mechanizm, który pozwala na bezpieczne zamknięcie kolczyka za pomocą specjalnej zapadki. Jest on często wykorzystywany w przypadku kolczyków z delikatnymi elementami, ponieważ gwarantuje bezpieczne noszenie biżuterii. Aby użyć zapięcia francuskiego, wystarczy przekręcić zapadkę i umieścić ją w odpowiednim miejscu, aby kolczyk był dobrze zabezpieczony. Ten rodzaj zapięcia jest łatwy w obsłudze i zapewnia wygodę noszenia, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą mieć łatwy dostęp do swoich ulubionych kolczyków.

Teraz, po zapoznaniu się z różnymi rodzajami zapięć kolczyków, masz możliwość świadomego wyboru biżuterii, która najlepiej pasuje do Twoich gustów i potrzeb. Niezależnie od tego, czy preferujesz sztyfty, eleganckie zapięcie angielskie, klipsy czy kolczyki przeciągane lub w kształcie kółka, zawsze znajdziesz idealną parę kolczyków, która podkreśli Twój styl i osobowość.

Zwróć uwagę, że wybór zapięcia jest jednym z wielu wyborów, które podejmujemy podczas selekcji biżuterii. Każdy rodzaj zapięcia ma swoje plusy i jest odpowiedni do różnych okoliczności. Niezależnie od tego, jakie kolczyki wybierzesz, pamiętaj o regularnej pielęgnacji biżuterii, aby zachować jej urodę i trwałość na wiele lat.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć różne rodzaje zapięć kolczyków i dokonać świadomego wyboru podczas zakupów. Życzymy udanych poszukiwań i znalezienia idealnych kolczyków, które będą ozdobą Twojej kolekcji biżuterii!