Blog,  Wiedza o biżuterii

Turmalin – najbardziej barwny minerał na Ziemi

Turmalin jest jednym z najbardziej cenionych kamieni, zarówno w jubilerstwie, jak i kolekcjonerstwie. Należy do minerałów z grupy krzemianów i mimo, że znany był już w starożytności, obecnie należy do rzadszych kamieni półszlachetnych. Turmalin jest doceniany przede wszystkim za swój niesamowicie szklisty połysk oraz szeroką gamę kolorów: od bezbarwnego, poprzez pastelowe róże, brzoskwinie i intensywne czerwienie, aż po szmaragdy, głębokie błękity i nawet czerń. Zakres barw turmalinu potrafi zachwycić. Jego właściwości są równie fascynujące. Czym jest turmalin i jakie cechy wyróżniają ten wyjątkowy kamień? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tego tekstu.

Znaczniki: Turmalin – pochodzenie i charakterystyka

Turmalin to minerał, który już w starożytności był znany na obszarze śródziemnomorskim. Egipcjanie wierzyli, że jego niezwykła barwa jest efektem podróży przez tęczę, z której kamienie miały pobierać kolory. W Europie Środkowej pojawił się dopiero w XVIII wieku, a nazwa pochodzi od słowa „turmalin”, które oznacza zdolność przyciągania popiołu z ognia po podgrzaniu kamienia.

Turmalin w naturze występuje głównie w postaci kryształów o pręcikowym, słupkowym lub igiełkowym kształcie. Mają one zazwyczaj wydłużone słupy z pionowymi zbrużdżeniami i charakterystycznym zaokrąglonym przekrojem przypominającym trójkąt. Turmaliny są także jednymi z najdłuższych kamieni naturalnych, a największy jak dotąd znaleziony różowy turmalin mierzył aż 109 cm długości. Natomiast turmaliny o barwie czarnej, znalezione w Norwegii i Finlandii, mogły osiągać nawet 5 metrów długości.

Turmaliny swoje różnorodne barwy zawdzięczają obecności różnych pierwiastków, takich jak żelazo, chrom, mangan i wanad. Interesujące jest to, że kamienie te występują w wielu odmianach, ale wszystkie cechują się kruchością i twardością rzędu 7 – 7,5 w skali Mohsa. Co więcej, turmaliny często wykazują pleochroizm, czyli zdolność do zmiany barwy w zależności od kąta padania światła na nie. Mają również właściwości piezoelektryczne, co oznacza, że łatwo się elektryzują i przyciągają drobinki takie jak kurz czy popiół. Niektóre egzemplarze po polerowaniu ujawniają efekt tzw. kociego oka, czyli zjawisko optyczne polegające na pojawieniu się małej smugi światła przypominającej oko kota. Dodatkowo ta smuga przesuwa się po polerowanej powierzchni turmalinu podczas obracania kamieniem.

Najczęstszym miejscem, gdzie można spotkać turmaliny, jest Brazylia, chociaż można je również znaleźć w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Rosji i we Włoszech. Interesujące jest to, że czarny turmalin, zwany szerlem, występuje także w Polsce, szczególnie na Dolnym Śląsku. Niestety jest to jedyna odmiana turmalinów występująca w naszym kraju, a ogólnie rzecz biorąc turmaliny są dość rzadkimi kamieniami naturalnymi.

Znaczniki:

Turmalin właściwości na organizm ludzki

  1. Poprawa krążenia krwi
  2. Wzmacnianie układu odpornościowego
  3. Redukcja stresu i poprawa samopoczucia
  4. Ochrona przed negatywnymi energiami

  • zdolność poprawiania krążenia, oczyszczania skóry oraz zamiany szkodliwych substancji w prozdrowotne,
  • wspomaganie relaksacji, wyciszenie i uspokojenie organizmu oraz umysłu,
  • ułatwianie zasypiania oraz zmniejszenie uczucia strachu,
  • wzmocnienie organizmu w okresie przeziębienia i przy zawrotach głowy,
  • ochrona przed negatywną energią, zazdrością innych osób,
  • przyciąganie miłości i przyjaźni, a także ułatwianie nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.

Najlepsze gatunki turmalinów

Z uwagi na duże zróżnicowanie barw tych minerałów półszlachetnych można wyróżnić kilka odmian turmalinu, takich jak:

  • turmalin czarny, czyli szerl: jest jedną z najbardziej pożądanych, ale i najczęściej spotykanych odmian tego kamienia. Uważa się, że jest w stanie leczyć zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym i duchowym. Poprawia pracę nadnerczy, łagodzi artretyzm oraz zaburzenia pamięci. Wprowadza do naszego ciała spokój i chroni przed negatywną energią otoczenia. Ze względu na te przekonanie bardzo często jest on używany w jubilerstwie do wyrobu talizmanów oraz oprawiany, jako ozdoba.
  • turmalin różowy, czyli rubelit: odpowiada za spokój oraz miłość. Dodatkowo symbolizuje żeńską energię ying, dzięki czemu potrafi wspierać leczenie ran emocjonalnych. Kamień o tej barwie przywraca radość z życia i pomaga się relaksować. Ma on również pobudzać produkcję hormonów oraz prace układu nerwowego.
  • turmalin zielony, czyli verdelit: jest to kamień o pozytywnym wpływie na nasze serce oraz układ immunologiczny. Wpływa korzystnie na stabilizację ciśnienia krwi oraz odmładza i zapobiega wyczerpaniu fizycznemu i psychicznemu. Osoby noszące verdelit czują większa chęć do życia oraz zachętę do zwiększenia aktywności fizycznej.
  • turmalin bezbarwny, czyli achroit: jest to niezwykle rzadka, pozbawiona barwy odmiana turmalinu występująca w Brazylii, USA oraz na Madagaskarze. Kamień o tej barwie przywraca równowagę ciała i umysłu, a także daje nam wsparcie w trakcie chorób i traum.

Zastosowanie ametystu

Turmalin jest kamieniem, który jest wykorzystywany głównie w jubilerstwie do produkcji biżuterii i talizmanów. Jest również stosowany w przemyśle radiotechnicznym i optycznym. Dla wielu osób unikatowe barwy turmalinu mają ogromną wartość kolekcjonerską, dlatego są one traktowane jako kamienie kolekcjonerskie. Ważne jest, aby pamiętać, że turmalin przyciąga kurz i drobne kawałki papieru, dlatego należy odpowiednio o niego dbać. Kamień ten wymaga częstszego czyszczenia niż inne. Najlepiej robić to regularnie, spłukując go pod bieżącą wodą, a następnie pozostawiając na chwilę na słońcu. Dzięki temu zabiegowi turmalin nabierze blasku, a kolory w jego wnętrzu zostaną ożywione i nabiorą intensywności.