Blog,  Wiedza o biżuterii

Domowe sposoby na pozbycie się patyny ze srebrnej biżuterii.

Domowe sposoby na pozbycie się patyny ze srebrnej biżuterii.

Każda kobieta ma w swojej szkatułce lub szufladzie z biżuterią jakieś srebrne błyskotki. Czasami nie wyjmujemy ich przez dłuższy czas, a kiedy w końcu przyjdzie ta idealna okazja, aby je włożyć, to okazuje się, że pociemniały i pokryły się brzydkim nalotem. To właśnie jest patyna. 

Naszyjnik z listkiem monstery kupisz tutaj!

Patyna zwana jest również śniedzią. Najprościej rzecz ujmując patyna jest etapem procesu korozji, który pojawia się na przedmiotach zrobionych z miedzi oraz jej stopów. Objawia się w formie brunatnego lub szarego osadu. Patyna tworzy się pod wpływem czynników atmosferycznych, wilgoci i tlenku węgla. Kiedy pojawia się na naszej ulubionej biżuterii, zabiera jej dawny blask. Chociaż w tym miejscu warto dodać, że niektóre srebrne przedmioty, takie jak biżuteria czy monety, celowo poddaje się zabiegowi patynowania, by uzyskać efekt postarzenia. 

Na szczęście taki nieestetyczny nalot można łatwo usunąć, sprawiając, że nasze kolczyki, bransoletka czy pierścionek znów odzyskają dawną “urodę”.

Kolczyki, listki dla miłośniczek natury. Do kupienia tutaj!

Czyszczenie srebra nie jest trudne i nie wymaga dużych nakładów czy ogromnego wysiłku. Wystarczy wykorzystać rzeczy, które mamy w domu. W ten sposób usuniemy patynę nie tylko z biżuterii, ale też z monet, sztućców czy innych srebrnych przedmiotów. Oto kilka ze wspomnianych sposobów.

Nałóż na bawełnianą ściereczkę pastę do zębów i delikatnie pocieraj zaśniedziały przedmiot. Można też użyć szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Ważne, aby pasta do zębów nie zawierała dużej ilości sodu, nie wskazane są też pasty wybielające. Po całym zabiegu dokładnie opłucz i wytrzyj.

Można też przygotować roztwór z cytryny i sody oczyszczonej. Należy zmoczyć miękką szmatkę w takiej miksturze i poszorować, spłukać pod bieżącą wodą. 

Patynę można usunąć też za pomocą napojów gazowanych typu Cola. Czyszczony przedmiot należy zalać napojem, w taki sposób, aby został pokryty w całości. Sprawdzamy co jakiś czas efekt, gdyż czas moczenia zależy od stopnia zabrudzenia.

Podobne działanie do napojów gazowanych ma alkohol, choć na efekty trzeba poczekać znacznie dłużej. Nawet kilkanaście godzin. Należy namoczyć pociemniałą biżuterię, po uprzednim umyciu mydłem i spłukaniu wodą, w spirytusie lub wódce. Sposób ten zalecany jest raczej przy mniejszym zaśniedzeniu.

Dobrym sposobem czyszczenia srebra jest też “babcina” metoda z użyciem popiołu. Wystarczy wziąć trochę popiołu na wilgotną ściereczkę i pocierać biżuterię czy sztućce. Zalecany jest popiół drzewny, ten z węgla może rysować powierzchnie.

Warto też spróbować wyczyścić swoją biżuterię za pomocą wody po ziemniakach. Najpierw myjemy łańcuszek lub inny przedmiot w ciepłej wodzie z mydłem i płuczemy w ostudzonej wodzie po gotowanych ziemniakach (ze skórką). Potem polerujemy flanelową szmatką.

Można też zrobić pastę z mąki ziemniaczanej i wody, w proporcji dwie szklanki mąki plus pół szklanki zimnej wody. Wymieszaną pastą polerujemy srebro.

Do usuwania patyny wykorzystywana jest również soda oczyszczona. Należy w tym celu zmieszać łyżeczkę sody, łyżkę octu i litr gorącej wody. Zanurzamy w tym naszą biżuterię na 30 min, po czy opłukujemy i przecieramy delikatną szmatką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.