Blog,  Wiedza o biżuterii

Dlaczego zima to najlepszy czas na przekłucie uszu?

Kolczyki od dawna cieszą się ogromną popularnością jako element ozdobny ciała. Współczesne czasy oferują nie tylko różnorodność kształtów, form i kolorów biżuterii, ale także łatwy dostęp do jej pozyskania. Dlaczego warto więc poczekać z zakupem pierwszych kolczyków do zimy? Oto kilka powodów!

Jak przebiega proces przekłuwania uszu?

Chociaż przekłucie uszu nie należy do skomplikowanych i ryzykownych procedur, nie powinno się bagatelizować tego zabiegu. Podczas jego wykonywania dochodzi do naruszenia tkanki ciała, co zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem zakażenia lub chwilowego osłabienia organizmu. Dlatego właśnie należy zwracać uwagę na te kwestie wybierając miejsce, gdzie chcemy przeprowadzić przekłucie uszu: higiena i profesjonalizm są podstawowymi i najważniejszymi cechami każdego szanującego klientów salonu kosmetycznego.

Bez względu na wybraną metodę przekłuwania, kosmetyczka zawsze odkazi zarówno igłę, sprzęt oraz przebijane części ciała. Równie ważny jest aplikowany pierwszy kolczyk leczniczy, który przyspiesza gojenie i zapobiega się tworzeniu infekcji. Profesjonalna obsługa salonu zawsze też udzieli swoim klientom dodatkowych porad jak dbać o przekłute części ciała w trakcie pierwszych dni po zabiegu. Całość procedury przebijania uszu i umieszczania w nich kolczyków może zamknąć się nawet w kilkunastu sekundach.

Kiedy jest optymalny moment na wykonanie przekłucia uszu?

Najbardziej odpowiednią porą na przekłucie uszu jest zimowy okres, gdy panuje chłodna i sucha pogoda. Dlaczego warto zdecydować się na ten zabieg właśnie wtedy?

  • niskie temperatury sprzyjają procesowi gojenia 
  • zimne powietrze zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych
  • spowodowany zimnem mniejszy przepływ krwi niweluje prawdopodobieństwo pojawienia się obrzęku
  • zimą rzadziej korzystamy z wilgotnych oraz pełnych bakterii saun i basenów 
  • mniejsza aktywność w trakcie zimy zmniejsza możliwość pojawienia się uszkodzeń mechanicznych 

Latem, gdy temperatura jest wysoka, aktywność fizyczna wzrasta, a ciało ma naturalnie podwyższoną temperaturę, przekłuwanie może zwiększyć ryzyko infekcji oraz spowolnić proces gojenia się rany. Zimą jest najlepszym czasem na wykonanie tego zabiegu, jednak ważne jest również unikanie kontaktu między gojącą się raną a zimowymi akcesoriami, takimi jak czapki, rękawiczki czy szaliki. Noszenie beretów lub kapeluszy, które nie zakrywają uszu, pozwoli uniknąć podrażnień i urazów mechanicznych spowodowanych zaciągnięciem materiału oraz kontaktem z brudną powierzchnią.

Wybór metody przekłuwania uszu – na co zwrócić uwagę?

Wybierając zabieg przekłuwania uszu u kosmetyczki, należy pamiętać o najczęściej stosowanych metodach oferowanych w salonach:

  • przekłuwanie uszu pistoletem 
  • przekłuwanie uszu igłą

Obie te metody mają swoich zwolenników i przeciwników.
Piercing ucha pistoletem polega na umieszczeniu płatka ucha w specjalnym urządzeniu z zaostrzonym kolczykiem.
Zaletą tej metody jest szybkość zabiegu oraz jego prawie bezbolesność. Należy jednak pamiętać, że kolczyk przechodzący przez ciało z dużą siłą może spowodować opuchliznę i podrażnienie przez pierwsze godziny po zabiegu. Efekty są jednak bardzo estetyczne i symetryczne.

Przekłucie uszu za pomocą igły może być bardziej stresujące ze względu na większą ilość bólu i krwi. Jednak wykonane przez profesjonalistę może zmniejszyć ryzyko powikłań i powstawania blizn. Ważna jest odpowiednia dezynfekcja sprzętu i skóry przed przekłuciem. Osoby o niskim progu bólu mogą skorzystać z znieczulenia miejscowego dostępnego w większości salonów.

Jak pielęgnować przekłute uszy po wykonanym przekłuciu?

Po opuszczeniu gabinetu kosmetycznego nasza przygoda z przekłuwaniem uszu dopiero się zaczyna – to miejsce, gdzie wszystko nabiera tempa. Aby przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć ryzyko powikłań po zabiegu, konieczne jest zachowanie szczególnej higieny oraz ostrożność w najbliższych tygodniach.

Po pierwsze, zaleca się zakupić kolczyki wykonane z materiałów nieuczulających, takich jak tytan, srebro lub stal chirurgiczna. Należy nosić takie kolczyki przez okres 4-6 tygodni, dbając o delikatność ich kształtu oraz wygodę zapięcia, aby uniknąć problemów skórnych.

Mydło, perfumy, lakier do włosów czy szampon to produkty, które nie powinny dostać się w okolice płatków uszu, ponieważ mogą podrażnić skórę. Sauna, basen czy solarium należy unikać w pierwszych tygodniach po przekłuciu. Ważna jest odpowiednia higiena i regularne przemywanie skóry wokół dziurek odpowiednim płynem. Delikatne kręcenie sztyftami wokół własnej osi również pomaga w osiągnięciu upragnionego efektu końcowego i zapobiega przywieraniu kolczyka do tkanki.

Przekłucie nosa w domu – czy to bezpieczne?

Mimo dostępności wielu poradników dotyczących przeprowadzenia przekłucia uszu w warunkach domowych, zdecydowanie nie zalecamy korzystania z nich. Drobne dziurki w uszach mogą stanowić piękną ozdobę, która będzie nam towarzyszyć przez wiele lat, jednak niewłaściwe wykonanie zabiegu może skutkować poważnymi konsekwencjami zarówno estetycznymi, jak i zdrowotnymi.

Znaczniki:

  • Do głównych przeciwskazań przekłuwania uszu w domu należy:

  • brak możliwości zachowania sterylnych warunków całego procesu
  • niemożność uzyskania symetrycznego efektu 
  • brak wiedzy o konsekwencjach zabiegu
  • groźne powikłania, takie jak: alergie, wrośnięcia, infekcje, ropniaki

Przyczyny oszczędzenia pieniędzy na zabiegu w salonie kosmetycznym mają ogromne znaczenie dla naszego wyglądu i zdrowia.