Blog,  Wiedza o biżuterii

Jak zdjąć pierścionek z opuchniętego palca?

Jak zdjąć pierścionek z opuchniętego palca?  

Większość osób nosi na swoim palcu jakiś pierścionek lub obrączkę. I chyba każdej z tych osób zdarzyło się kiedyś, że nie mogła zdjąć takowej ozdoby z palca. Wtedy zazwyczaj zaczynamy gorączkowo zastanawiać się nad tym, co z tym fantem zrobić, zanim palec spuchnie jeszcze bardziej. 

Dlaczego występuje problem ze zdjęciem pierścionka lub obrączki?

Powodem może być źle dobrany rozmiar biżuterii. Jednak najczęściej przyczyną okazuje się opuchnięty palec. Nasze palce mogą spuchnąć z wielu powodów. Może być to objawem jakiejś choroby, z którą zmaga się nasz organizm. Jednak najczęściej powód okazuje się być bardziej bagatelny. Zazwyczaj winowajcą są:

  • letnie upały
  • wysiłek fizyczny
  • zmiana wysokości lub ciśnienia podczas górskich wędrówek lub lotu samolotem
  • wahania hormonalne, które występują w ciąży lub w trakcie cyklu kobiety
  • nadmiar wody w organizmie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej
  • ukąszenia owadów lub inne reakcje alergiczne
  • większe lub mniejsze urazy dłoni lub ręki
  • spożycie słonej potrawy

pierścionek

Pierścionek srebrny, pozłacany z motywem roślinnym z kolekcji Love Nature. Do kupienia tutaj.

Sposoby na zdjęcie pierścionka z opuchniętego palca

W takiej sytuacji najważniejsze to nie wpadać w panikę i nie próbować ściągnąć pierścionka na siłę. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zdjęcie biżuterii z wykorzystaniem przedmiotów, które mamy zazwyczaj w domu. Warto zająć się tym problemem bez zwłoki, bo w przeciwnym wypadku palec może spuchnąć na tyle, że konieczna będzie pomoc lekarska lub przecięcie pierścionka w zakładzie jubilerskim.

Najprostszym sposobem jest użycie mydła, którym nasmarujesz opuchnięty palec. Generalnie możesz użyć do tego wszystkiego, co nada poślizgu. Można wykorzystać również płyn do mycia naczyń, olej, masło, oliwkę dla niemowląt, lubrykant czy tłusty krem. Wystarczy posmarować palec czymś śliskim, a następnie obracać delikatnie pierścionek, poruszając nim do przodu i do tyłu. Trzeba nałożyć pod pierścionek wystarczająco dużo smaru, aby można było go zdjąć z palca.

Drugim skutecznym sposobem na opuchliznę jest lód. Przed podjęciem próby zdjęcia pierścionka warto przykładać przez chwilę kostkę lodu w najszerszych okolicach palca. Zamiast lodu można użyć mrożonki z zamrażarki. Taki zabieg obkurczy naczynia krwionośne i pomoże zmniejszyć opuchliznę, aby można było zdjąć pierścionek z palca. Podobnie jak lód zadziała zimna woda. Trzymajmy w niej palec około 5 minut, a powinien on nieco zmniejszyć swoją objętość.

Pomocne może okazać się też podniesienie rąk do góry, w wyniku czego nastąpi poprawa krążenia. Jest to dobry sposób, jeśli ręce spuchły od upałów. Wówczas obrzęk powinien trochę ustąpić, a pierścionek zejść z palca.

Pierścionek ze spuchniętego palca można spróbować też zdjąć za pomocą nitki, sznureczka lub nici dentystycznej. Koniec nitki przełóż pod pierścionkiem. Jeśli palec jest bardzo spuchnięty pomóż sobie szydełkiem lub tępą stroną igły. Owijaj nitkę ciasno wokół palca, na którym znajduje się uwięziony pierścionek. Zawijaj nitkę aż za kostkę, a potem ciągnij delikatnie koniec nitki, który przełożyłaś pod pierścionkiem. 

Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się pierścionka czy obrączki ze spuchniętego palca jest użycie folii spożywczej. Trzeba owinąć ją ciasno na opuchniętym palcu, aż będzie na linii pierścionka. Folia powinna dokładnie przylegać do skóry, ale nie odcinać krążenia w palcu.  Po kilku minutach obrzęk powinien być mniejszy. Wtedy nadajemy jeszcze poślizgu za pomocą mydła i obracamy pierścionek.

Można też łączyć powyższe metody. Jeśli żadna z nich nie skutkuje należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza lub zakładu jubilerskiego.

pierścionek z zawieszką

Piękne pierścionki znajdziesz na https://ecla.pl/9-bizuteria_pierscionki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.