Blog

Jak dbać o biżuterię?

Właściwe przechowywanie ma znaczenie

Prawidłowe obchodzenie się z biżuterią zaczyna się już na etapie jej przechowywania. Nie bez powodu w zdecydowanej większości przypadków, w momencie zakupu, zarówno biżuteria złota jak i srebrna znajduje się w specjalnym pudełku wyłożonym miękkim materiałem lub specjalnym woreczku. Ma to zabezpieczać ją przed niepotrzebnym kontaktem z wszelkimi rzeczami mogącymi narazić ją na uszkodzenie czy zadrapanie. Dlatego też nie powinno się jej przetrzymywać luzem w szufladzie czy na półce. W przypadku większej kolekcji biżuterii sugeruje się, aby przechowywać ją w specjalnie do tego przeznaczonych szkatułkach, które posiadają wiele małych przegródek, wyścielonych dobrej jakości materiałem o delikatnej fakturze. Dzięki temu biżuteria nie tylko jest przechowywana prawidłowo, ale również bardzo łatwo utrzymać porządek. Warto przy tym pamiętać aby poszczególne elementy nie ocierały się o siebie ani o twarde części szkatułki. W przypadku biżuterii srebrnej, ograniczanie dostępu powietrza i wilgoci spowalnia proces ciemnienia. Dodatkowo przechowywanie biżuterii w zamkniętych miejscach zapobiega jej zakurzeniu. Jednym z bardzo powszechnych błędów jest odkładanie biżuterii na półkę w łazience, gdzie narażona jest nie tylko na wspomniane wyżej działanie różnego rodzaju szkodliwych środków i większą niż przeciętna wilgoć, ale także na wpadnięcie do odpływu.

Srebrny pozłacany naszyjnik bryła z masą perłową Love Elegance

KLIKNIJ TU – SREBRNY POZŁACANY NASZYJNIK BRYŁA Z MASĄ PERŁOWĄ LOVE ELEGANCE

Prawidłowe użytkowanie kluczem do zachowania piękna

Aby można było mówić o prawidłowym użytkowaniu biżuterii, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Nabranie odpowiednich nawyków pozwala na zachowanie biżuterii w dobrej kondycji przez długi czas oraz uniknięcie bardzo zgubnego wpływu różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Pierwszym i podstawowym nawykiem powinno być zdejmowanie biżuterii podczas gotowania, mycia naczyń, prac porządkowych czy kąpieli. Warto pamiętać, że zarówno biżuteria złota jak i srebrna nie lubią kontaktu ze środkami chemicznymi. Detergenty bardzo szybko wchodzą w reakcję z ich powierzchnią prowadząc do odbarwień, matowienia czy nawet uszkodzenia co bardziej wrażliwych części, takich jak kamienie naturalne czy cyrkonie. Sytuacja taka wynika również w dużej mierze z tego, że najczęściej biżuteria nie jest wykonywana z czystych metali szlachetnych, ale ich stopów, które łatwiej wchodzą w niepożądane reakcje chemiczne ze środkami chemicznymi. Z tego też względu należy w miarę możliwości ograniczać kontakt biżuterii z kosmetykami czy perfumami. Zdarza się, że w takich sytuacjach dochodzi do przebarwień skóry, w miejscu jej kontaktu z precjozami.

Co dla niektórych miłośników biżuterii może się wydawać zaskakujące, również kontakt z wodą nie jest dla niej sytuacją pożądaną. Chodzi tu przede wszystkim o wodę morską czy też basenową. Pierwsza ze względu na zawartość soli morskiej, a druga ze względu na chlor będą miały zgubny wpływ na biżuterię prowadząc do zmatowienia, przebarwień i utraty połysku. Nie należy również w tym miejscu zapominać o innym aspekcie, a mianowicie możliwości zgubienia biżuterii w morzu czy na basenie. Jest to bez wątpienia dodatkowy argument za tym, aby zdejmować ją przed kąpielą w takich miejscach. Jednak również woda w kranie nie jest zupełnie obojętna dla biżuterii. Bo o ile warto ją raz na jakiś czas przemyć wodą z dodatkiem delikatnego mydła, a następnie osuszyć miękką tkaniną, o tyle codzienny prysznic czy kąpiel bez wątpienia jej nie służą.

Srebrne kolczyki pozłacane różowym złotem z motywem lilii Love Elegance

KLIKNIJ TU – SREBRNE KOLCZYKI POZŁACANE RÓŻOWYM ZŁOTEM Z MOTYWEM LILII LOVE ELEGANCE

Prawidłowe użytkowanie biżuterii to także nawyk zdejmowania jej przed wykonywaniem określonych czynności. Tak jak zostało wspomniane, wynika to przede wszystkim z konieczności unikania jej kontaktu z wodą i detergentami. Ale dodatkowo zapobiega to jej przypadkowym uszkodzeniom, zadrapaniom czy otarciom. Dlatego należy pamiętać, o zdejmowaniu biżuterii przed wspomnianymi pracami domowymi oraz przed uprawianiem sportów. Poza tym także w pozornie mniej oczywiste sytuacje, jak zabawa z dziećmi, kładzenie się spać czy nawet zakładanie i zdejmowanie ubrań powinny odbywać się bez biżuterii. Każda z nich może prowadzić do jej uszkodzenia czy zerwania. A że bardzo często mamy do czynienia z bardzo delikatnymi łańcuszkami czy bransoletkami, to o nieszczęście stosunkowo nietrudno. Wysiłek fizyczny to dodatkowo nadmierne pocenie się i tym samym wydzielanie wraz z potem różnego rodzaju toksyn, które mogą w niepożądany sposób reagować z biżuterią.

Dodatkowo warto pamiętać, że powinno się unikać pewnych połączeń w noszeniu biżuterii, bo w dłuższej perspektywie czasu może to również prowadzić do jej uszkodzenia – przetarć czy zarysowań. Chodzi przede wszystkim o noszenie dwóch pierścionków na jednym palcu czy też na sąsiednich palcach. Będą one nieustannie „pracowały” ocierając się o siebie, co będzie skutkować ich uszkodzeniem w miejscach styku. Jednak również noszone obok siebie bransoletki będą na siebie oddziaływać, a noszone w większej ilości łańcuszki mogą się plątać. Wszystkie te kwestie należy oczywiście traktować zdroworozsądkowo i pamiętać, że wymienione powyżej połączenia są jak najbardziej możliwe jeżeli nie będą nadużywane. A w przypadku niektórych stylizacji mogą być bardzo pożądane.

Płyn do czyszczenia biżuterii srebrnej 70 ml

Domowe i profesjonalne czyszczenie i pielęgnacja biżuterii

Poruszając kwestię dbania o biżuterię i właściwego się z nią obchodzenia, nie sposób nie wspomnieć o regularnym jej czyszczeniu i pielęgnacji. I to zarówno jeśli chodzi o czynności, które można wykonać samemu, jak i powierzając swoje skarby w ręce profesjonalistów. Mimo dokładania wszelkiej staranności i stosowania się do wspomnianych wcześniej zasad dotyczących codziennego użytkowania biżuterii, z czasem zaczną się na niej pojawiać oznaki zabrudzenia, ślady zmatowienia czy delikatne ryski. Na szczęście istnieje sporo skutecznych i nie wymagających specjalnego nakładu pracy metod na przywrócenie jej blasku i właściwego wyglądu. Jednym z najprostszych sposobów jest systematycznie używanie specjalnych miękkich ściereczek do biżuterii i delikatne polerowanie jej nimi. Dzięki temu odzyska ona odpowiedni połysk i blask. W przypadku pojawienia się zabrudzeń i przebarwień, których nie da usunąć się przy pomocy samej ściereczki, warto rozważyć skorzystanie z dedykowanych preparatów do czyszczenia biżuterii. Można je znaleźć (tak jak ściereczki) w sklepach jubilerskich, dzięki czemu nie trzeba mieć obaw, że ich wpływ będzie nieodpowiedni. W przypadku biżuterii długo nie noszonej, która wymaga poważniejszego odświeżenia, warto skorzystać z metod wykorzystujących roztwór sody oczyszczonej lub gorącej wody z solą. Ważne aby w przypadku takich kąpieli nie łączyć biżuterii srebrnej ze złotą, będą one na siebie negatywnie oddziaływać. Popularne jest również mycie srebrnej biżuterii przy pomocy pasty do zębów, ważne jednak aby nie zawierała ona żadnych granulek, gdyż wtedy efekt czyszczenia byłby odwrotny od zamierzonego. Bez względu na to jaka metoda czy preparat zostaną wybrane, należy pamiętać aby czyszczenie wykonywać delikatnie i z wyczuciem.

W przypadku gdy mamy do czynienia z cenną biżuterią lub zwyczajnie mamy obawy przed samodzielnym jej czyszczeniem, warto powierzyć ją opiece specjalisty w salonie jubilerskim. Wieloletnie doświadczenie, umiejętność obchodzenia się z metalami szlachetnymi i dostęp do profesjonalnych środków czyszczących dają pewność właściwego zajęcia się naszą biżuterią. Szczególnego traktowania wymagają również wszelkie kamienie szlachetne i perły, na których zdecydowanie nie warto eksperymentować samemu. Z usług specjalisty zdecydowanie warto skorzystać również w każdym przypadku gdy biżuteria ulegnie jakimkolwiek, nawet niewielkim uszkodzeniom. Odradza się samodzielne próby jej naprawienia, bo w przeważającej części przypadków będzie to nieskuteczne, a dodatkowo nieestetyczne. Powierzenie biżuterii opiece specjalisty z salonu jubilerskiego daje pewność uzyskania pożądanych rezultatów i przywrócenia jej właściwej kondycji.

Komplet pozłacany naszyjnik, bransoletka i kolczyki ze skrzydłem

KLIKNIJ TU – KOMPLET POZŁACANY NASZYJNIK, BRANSOLETKA I KOLCZYKI ZE SKRZYDŁEM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.